SMOK (Dragon) 
Smoki są chyba najbardziej znanymi magicznymi stworzeniami, a zarazem jednymi z najtrudniejszych do ukrycia. Samice bywają zazwyczaj większe i bardziej agresywne od samców, ale nikt, poza wysoko wykwalifikowanymi i wyszkolonymi czarodziejami, nie powinien zbliżać się do smoka bez względu na jego płeć. Smocza skóra, krew, serce, wątroba i rogi mają wyjątkowo silne właściwości magiczne.     ROGOGON WĘGIERSKI
Przypuszczalnie najgrożniejszy ze wszystkich smoków. Przypomina wielką jaszczurkę pokrytą czarnymi łuskami. Ma żółte oczy, rogi barwy wypolerowanego brązu i tak samo ubarwione kolce sterczące z długiego ogona. Rogogon zieje ogniem na wyjątkowo dużą odległość (do pięćdziesięciu stup). Jego jaja mają kolor cementu i bardzo grube skorupki; młode rozbijają je za pomocą kolców na ogonie, które są już dobrze wykształcone w momencie wyklucia. Rogogony żywią się kozami, owcami i, jeśli im siętylko uda, ludźmi.


   Czarny Hebrydzki (Hebridean Black)
Ten brytyjski smok jest bardziej agresywny od swojego walijskiego ziomka. Wymaga olbrzymiego terytorium (przynajmniej sto mil kwadratowych na jednego osobnika). Osiąga do trzydziestu stóp długości, ma szorstkie łuski, błyszczące fioletowe oczy, a wdłuż grzbietu rząd małych, ostrych jak brzytwa wyrostków kostnych. Ogon smoka Hebrydzkiego zakończony jest szpikulcem w kształcie grotu strzały, a skrzydła przypominają skrzydła gigantycznego nietoperza. Żywi się głównie drobną zwierzyną, chociaż zdarza mu się porywać duże psy, a nawet bydło. Klan czarodziejów MacFusty, który od wieków zamiezkuje Hebrydy, jest tradycyjnie odpowiedzialny za opiekę nad swoimi rodzonymi smokami.


  Kolczasty Norweski
Norweski Smok Kolczasty jest podobny do Rogogona( lekcja 3), ale zamiast kolców na ogonie może się poszczycić wyjątkowo wydatnymi kolcami na grzbiecie. Jest nadzwyczaj agresywny w stosunku do osobników własnego gatunku i obecnie należy do mniej licznej rasy smoków. Poluje na większość ssaków lądowycz, ale w odróżnieniu od innych smokówżywi się równierz stworzeniami wodnymi. Według niepotwierdzonej informacji w 1802r. Norweski Smok Kolczasty upolował młodego wieloryba u wybrzerzy Norwegii. Jaja Smoka Kolczastego są czarne, a młode opanowująumiejęność ziania ogniem wcześniej niż inne rasy (między pierwszym a trzecim miesiącem życia).


ŻMIJOZĄB PERUWIAŃSKI
Ten najmniejszy ze smoków lata najszybciej ze wszystkich smoczych ras. Ma tylko piętnaście stóp długości gładką łuskę koloru miedzi, z czarnym pasem na grzbiecie. Ma krótkie rogi i wyjątkowo jadowite kły.Żywi się głównie kozami i krowami, ale pod koniec XIX wieku tak się rozsmakował w ludziach, że Międzynarodowa Konferencja Czarodziejów była zmuszona wysłać do Peru łowców, którzy przetrzebili zbyt szybko mnożącą się populację  Żmijozębów.


KRÓTKOPYSKI SZWEDZKI
Krótkopyski jest łagodnym, srebrnoniebieskim smokiem, którego skóra jest poszukiwana jako materiał  do robienia ochronnych rękawic i osłon. Ogień który wydobywa się z jego nozdrzy, ma piękny niebieski kolor i może spopielić drzewo lub kość w ciąbu kilku sekund. Szwedzki smok krótkopyski ma na sumieniu mniej ludzi niż inne smoki, ale trudno go za to chwalić, jeśli weżmie się pod uwagę fakt, że woli żyć w dzikich i nie zamieszkanych terenach górzystych.
 
                             OGNIOMIOT CHIŃSKI
Ten jedyny smok orientalny wygląda wyjątkowo inponująco. Jest potryty gładką szkarłatną łuską, ma bardzo wypukłe oczy, a wokół perkatego pyska otoczkę ze złotych kolców. Kiedy jest rozzłoszczony, z nozdrzy bucha mu ogień w kształcie grzyba i właśnie jemu zawdzięcza swoją nazwę. Waży od dwóch do czterech ton, samica jest większa od samca. Składa purpurowe jaja w złote cętki, których skorupki są cennym składnikiem wykorzystywanym w chińskiej magii. Ogniomiot jeest agresywny, a za razem bardziej tolerancyjny od większości smoków innych ras, ponieważ zdarza mu się  dzielić terytorium nawet z dwoma innymi osobnikami. Żywi się prawie wszystkimi ssakami, ale preferuje świnie i ludzi.